Campagne voor een sterke band tussen communistische partij en bevolking

campagne
Kaderlid (van CPC of overheid) aan het werk in China foto CGTN disclaimer

Sinds de afsluiting van de jaarlijkse ‘twee zittingen’ in maart loopt er in China een belangrijke, maar hier vrij onbekende campagne.

Tot juli van dit jaar zal de Communistische Partij van China (CPC) haar ongeveer 100 miljoen leden aansporen om de opmerkelijke gedragscode voor partijleden beter te leren naleven en te ruggensteunen. Twaalf jaar geleden werden die voorschriften, bekend als “八项规定” (de acht-puntenregels) opgesteld en ingevoerd, een eerste opvallend initiatief van Xi Jinping na zijn benoeming tot secretaris-generaal van de partij. De bedoeling was de CPC en haar band met de bevolking te versterken. De regels zelf en de campagne van vandaag zijn interessant voor iedereen die China volgt.

Scholing

Ook op de huidige scholing rond ‘de 8 punten’ is door Xi aangedrongen en de partijleider neemt de coördinatie ervan persoonlijk waar. Vergelijkbare trainingen en discussie-sessies waren er in 2023 en 2024. Twee jaar geleden stond het thema ‘Gedachten van Xi Jinping over socialisme met Chinese kenmerken voor een nieuw tijdperk’ op de agenda. Vorig jaar was de focus van de scholing: ‘Discipline in de CPC’.

Ook tegen corruptie

De 8-puntenregels zijn bedoeld om bureaucratie, verspilling en ongewenst gedrag van partijleden te bestrijden. Met hun clausules tegen verschillende vormen van corruptie en ongeoorloofd gebruik van overheidsmiddelen, vormen ze een kerngegeven van de anticorruptiecampagne in China.
Van de redacteurs van Beijing Scroll, een vrij onafhankelijke substack van journalisten, wetenschappers en onderzoekers uit China, krijgt de strijd tegen corruptie in China een hoog cijfer. ‘Als we een lijst zouden moeten maken van de meest succesvolle resultaten onder Xi’s leiderschap tot nu toe, zouden de anticorruptie-initiatieven, belichaamd door de achtpuntenregels, ongetwijfeld een prominente plaats innemen’. Op 29 maart gaf de hoogste instelling voor de strijd tegen de corruptie een overzicht van de onderzoeken naar schendingen van de acht-puntenregels voor februari 2025. Dat doet deze Centrale Commissie voor Discipline Inspectie (CCDI) en de Nationale Commissie van Toezicht elke maand en dit voor de 138e opeenvolgende keer. Meer dan tienduizend gevallen leidden tot een onderzoek, dat vaak uitliep op maatregelen uiteenlopend van kritiek, de verplichting tot omscholing of tot straffen vanwege de partij of de overheid.

maandelijks verslag met cijfers van de anticorruptiecampagne. Afbeelding Beijing Scroll disclaimer

Wat houden die regels precies in?

  1. Alle leden van het Politiek Bureau van de CPC moeten meer, grondiger en serieuzer onderzoeksinspanningen leveren. Ze moeten uitzoeken wat er aan de basis leeft, welke concrete situaties zich voordoen. De doelstellingen van dat onderzoek: problemen analyseren, oplossingen zoeken en richtlijnen geven.
  2. Vergaderingen, conferenties en dergelijke moeten worden gestroomlijnd en beter, korter, efficiënter georganiseerd.
  3. Het is van vitaal belang om de structuur en het taalgebruik van documenten en briefings beter te verzorgen. Als ze geen substantiële inhoud hebben of niet essentieel zijn, moeten we ze gewoon niet publiceren.
  4. Bij officiële buitenlandse bezoeken moet de diplomatieke doelmatigheid prioriteit krijgen. Grote delegaties en ontvangstcomités met veel poeha zijn niet nodig.
  5. De veiligheidsmaatregelen bij het verkeer van kaderleden moeten worden verbeterd om nauwe banden met het publiek te bevorderen. Dat betekent: minder verkeersbeperkingen, geen of weinig afsluiting van wegen of ontruiming en sluiting van locaties voor de verplaatsingen van functionarissen.  
  6. De verslaggeving over het werk en de activiteiten van de hogere kaderleden moet beter, met minder, kortere en meer relevante berichten.
  7. De publicatie van geschriften, teksten van toespraken en boeken van functionarissen moet strikt gereguleerd worden door de centrale partijleiding.
  8. Het is van essentieel belang voor de kaderleden en leden van de CPC om met rigoureuze soberheid te wonen, te leven en vervoer te regelen. Zij moeten zich aan de regels van een behoorlijk bestuur houden en mogen geen buitensporige voordelen op het gebied van werk en levensonderhoud aannemen.

Als je de bovenstaande punten aandachtig leest merk je dat het accent niet alleen op soberheid en bescheidenheid ligt, twee aspecten die indertijd nogal in het oog sprongen bij westerse commentatoren. De gedragsregels hebben ook een sterk inhoudelijk en ideologische karakter.

Invloed van de regels

In Qiushi, het voornaamste theoretische tijdschrift van de CPC, verscheen een artikel met de titel ‘Hoe de Acht-puntenregels China hebben veranderd’. Volgens de auteur is ‘de Partij zich er terdege van bewust dat sommige partijleden en kaderleden een ernstige crisis van politieke overtuiging doormaken. Buitensporige diners zorgen bijvoorbeeld voor sterke publieke onvrede. Het imago en de geloofwaardigheid van de partij worden aangetast. De betrekkingen tussen overheidsfunctionarissen en het volk worden ondermijnd. De achtpuntenregels zijn geen kortetermijnmaatregel, maar een set van strikte regels voor de lange termijn’.

Aandacht voor de campagne

Nog andere officiële organen dan Qiushi schrijven over de campagne rond de Acht-puntenregels. In de partijkrant Renmin Ribao (People’s Daily, Volksdagblad), het persbureau Xinhua en de louter Engelstalige China Daily lees je erover. De ontplooiing en het belang van de campagne is sommige buitenlandse deskundigen niet ontgaan.

Bredere context

Het grotendeels door Chinese experts opgestelde Beijing Scroll plaatst de hernieuwde focus op de gedragsregels in een bredere context. De hele wereld is in grote beroering en de invloeden van buitenaf worden complexer en uitdagender. Dat is een van de redenen waarom de CPC de interne vorming dit jaar wijdt aan het thema van voortdurende verbetering in gedrag en werkstijl. Het meest recente ‘Rapport over het Werk van de Regering’ wijst op de grote impact die de bijzondere wereldsituatie kan hebben op de handel, wetenschap en technologie van China. Tijdens de jaarlijkse Centrale Economische Werkconferentie van afgelopen december merkten de afgevaardigden op dat de Chinese economie met veel problemen en uitdagingen kampt. Er is een duidelijk verband met de intensievere aanvallen van de Verenigde Staten op China die de actualiteit van de afgelopen weken hebben gekleurd. Het effect van de acht-puntenregels is van lange duur en start bij de hoogste leiding. Het is al jaren gebruikelijk, en een eis van Xi Jinping, dat de leden van het Politiek Bureau verslag uitbrengen over hoe ze deze regels zelf naleven tijdens de jaarlijkse sessie voor kritiek en zelfkritiek.

Vandaag lijkt de visie op de gedragscode te zijn dat China zijn successen onder leiding van de communistische partij en de nationale overheid kan voortzetten en consolideren door zich van nauwe banden met de bevolking en van een blijvende publieke steun te verzekeren. Het voorbeeldige naleven van de regels moet daar toe bijdragen, zodat China aan de uitdagingen van vandaag met een grote eenheid en vastberadenheid het hoofd kan bieden.   

Bronnen: Beijingscroll.com, Qiushi, Xinhua, People’s Daily, China Daily, trackingpeoplesdaily.substack.com