Herziene wet op culturele relicten van kracht

De wet op de culturele relicten is voor een tweede keer sinds 1982 herzien en is in werking getreden. Voor de bouw van grote projecten begint, moet eerst nagegaan of de site culturele relicten bevat. De straf op vernietiging van de relieken wordt verhoogd en er geldt een verbod op de handel in gestolen of illegaal verkregen overblijfselen. De relicten moeten echter ‘levendig’ worden gemaakt.

Volgens de derde nationale telling van culturele relicten die werd uitgevoerd van 2007 tot 2011 telt het land meer dan 766.000 onroerende culturele erfgoedsites zoals historische monumenten, oude architectuur en rotstekeningen, waarvan 80 % nog niet geclassificeerd is. De huidige herziening van de oorspronkelijke wet uit 1982 is de tweede verandering. De eerste dateert uit 2002 en deze tweede herziene versie werd door de wetgever in november goedgekeurd. De onlangs herziene wet bestaat uit acht hoofdstukken en 101 artikelen, en bevat gedetailleerde en specifieke bepalingen. Voorzitter van de Archeologische Vereniging van China Chen Xingcan vindt de herziening zowel alomvattend als systematisch en acht het mogelijk dat er de komende 10 jaar of zo geen zulke grootschalige wijzigingen meer nodig nodig zijn

Xi Jinping stelde dat historisch en cultureel erfgoed een waardevolle bron is die niet hernieuwbaar of vervangbaar is en dat de bescherming ervan altijd de hoogste prioriteit moet krijgen. Xi benadrukte  ook goed om te gaan met de relatie tussen stedelijke wederopbouw en ontwikkeling en de bescherming en het gebruik van historisch en cultureel erfgoed, en dat we ervoor moeten zorgen dat stedelijke ontwikkeling en de bescherming van erfgoed goed op elkaar worden afgestemd.
Daartoe voegde de nieuwe wet artikelen toe die voorschrijven dat voor het begin van de bouw in oude stedelijke gebieden of grootschalige landontwikkelingsprojecten,er eerst een onderzoek naar culturele overblijfselen moet worden verricht. Voor grond dat mogelijk ondergrondse culturele relicten bevat, moeten archeologische onderzoeken en verkenningen wettelijk worden afgerond voordat de lokale overheid het land verkoopt of plannen maakt voor de grond. De veteraan-archeoloog zegt dat zonder wettelijke bescherming het archeologische werk van zijn team in het verleden vaak werd belemmerd door projectontwikkelaars en bewoners. Nu hecht de hele samenleving veel belang aan culturele relicten en erfgoed,  zegt Chen.

Straffen

Grotschildering in Altay toont oude mensen die skiën Foto China Daily Disclaimer

Een andere verandering is de aanzienlijke verhoging van administratieve straffen voor de vernietiging van culturele relikwieën. De maximale boete voor het beschadigen van cultureel erfgoed is verhoogd van 500.000 yuan naar 10 miljoen yuan, een herziening die illegale schade effectief moet ontmoedigen. Voor adjunct-directeur Song Yan van het Nanjing Museum is het opmerkelijk dat de herziening vaak de nadruk legt op de bescherming van niet-geclassificeerde onroerende’ culturele relieken en duidelijk specifieke beschermende maatregelen schetst. Song zegt ook dat de herziening tal van regels en richtlijnen heeft toegevoegd die verband houden met haar werk in het museum, vooral met betrekking tot het effectieve gebruik van culturele relieken die door musea zijn verzameld.

Directeur Wei Xiaolong, van het Famen Temple Museum in Baoji (Shaanxi) merkt op dat de wet ook expliciet de handel in gestolen of illegaal verkregen culturele relikwieën verbiedt. De wet versterkt de regulering van bedrijven die betrokken zijn bij de verkoop en veiling van culturele relicten door hen te verplichten om informatie openbaar te maken en valse reclame te verbieden. Wei zei dat dit zal helpen om de markt voor culturele relicten op te schonen en de risico’s te verminderen die verbonden zijn aan de legaliteit van de bronnen van relieken die door musea worden verzameld.

Levendig

Relicten in Liangzhu museum nabij Hangzhou Eigen foto

Als reactie op Xi’s oproep om culturele relikwieën ‘levend’ te maken organiseerde het bestuur van het Nanjing Museum vorig jaar 40 tentoonstellingen en meer dan 1200 educatieve activiteiten. Rond het thema ‘Opgroeien in het museum’ werden 108 spannende activiteiten voor tieners geïntroduceerd, waaronder tentoonstellingen, educatieve programma’s, studiereizen en zomerkampen. Het team van Song werkte ook samen met lagere en middelbare scholen om leerlingen innovatieve ervaringen aan te bieden, om hen aan te trekken het museum te bezoeken en meer te leren over de cultuur achter de relicten.
De herziene wet bevordert eveneens internationale uitwisseling en samenwerking op het gebied van archeologisch werk, restauratie, tentoonstellingen, wetenschappelijk onderzoek, wetshandhaving en gerechtelijke zaken die te maken hebben met de bescherming van culturele overblijfselen. De wet bevestigt ook het recht om verloren culturele relieken te repatriëren en voldoet actief aan de verplichtingen die voortvloeien uit internationale verdragen.
De nieuwe wet moedigt ook individuen of organisaties aan om voor het eerst culturele relicten aan musea te schenken of uit te lenen.

Bron China Daily