Wang Yi, Minister van BuZa, heeft tijdens de parlementaire sessies China een baken van stabiliteit te midden van turbulente tijden genoemd. Hij prees de ’veerkrachtige’ banden met Rusland, terwijl hij de VS waarschuwde tegen de pogingen om de Chinese ontwikkeling in te dammen. Tijdens de 90 minuten durende persconferentie zette Wang ook de standpunten uiteen i.v.m. een reeks vragen, waaronder de oorlog in Oekraïne, het Midden-Oosten, Taiwan en de Zuid-Chinese Zee.

Inzake de kwestie hoe China zich zou opstellen tegenover de nieuwe regering van de Amerikaanse president Donald Trump, zei de Chinese diplomaat dat wederzijds respect het basisprincipe voor de betrekkingen vormt. Hij stelde dat ‘geen enkel land mag pretenderen dat het China kan onderdrukken en tegelijkertijd goede betrekkingen met China kan onderhouden’. ‘Dergelijke dubbelhartige handelingen zijn niet goed voor de stabiliteit van de bilaterale betrekkingen of voor het opbouwen van wederzijds vertrouwen,’ vond hij. ‘Als de VS China blijft inperken, zullen wij resoluut tegengas geven, voegde hij eraan toe. Anderzijds meende hij dat samenwerking tussen de VS en China wederzijds voordeel zou opleveren en dat het ‘volledig mogelijk’ was voor de twee rivaliserende economieën om partners te worden.
Wang zei dat het buitenlands beleid van China steeds meer wordt toegejuicht door de internationale gemeenschap. De rol van China bij het aanpakken van wereldwijde uitdagingen wordt steeds meer ‘verwacht en geprezen’ door landen over de hele wereld. ‘We zullen zekerheid bieden aan deze onzekere wereld … We zullen een rechtvaardige en rechtschapen kracht zijn voor wereldvrede en stabiliteit’.
Belang van het Zuiden
Wang beschreef de landen van het Zuiden als een ‘belangrijke kracht voor het handhaven van de wereldvrede, het aanjagen van de wereldontwikkeling en het verbeteren van het mondiale bestuur’. Hij merkte op dat deze ontwikkelingslanden meer dan 40% van de mondiale productie voor hun rekening nemen. ‘Het Zuiden heeft de sleutel in handen om stabiliteit in de wereld te brengen en er een betere plek van te maken’, voegde hij eraan toe. Hij riep op tot meer eenheid en samenwerking tussen opkomende economieën. ‘Hoe de wereld ook verandert, ons hart zal altijd bij het Zuiden liggen en onze wortels zullen dieper in het Zuiden groeien,’ verklaarde Wang.
Gevraagd naar China’s betrekkingen met Rusland, zei Wang dat de diepe vriendschap en de dynamiek van de banden tussen de twee buurlanden niet zouden veranderen, hoe het internationale landschap zich ook zou ontwikkelen. Hun ‘volwassen en veerkrachtige relatie … zal niet worden beïnvloed door welke wending in de gebeurtenissen dan ook of door welke derde partij dan ook’, zei hij. Hij vulde hierbij aan dat de relatie tussen China en Rusland een stabiliserende kracht in de wereld is.
Oekraïne: constructieve rol
Op een aparte vraag over de oorlog in Oekraïne noemde Wang de houding van Peking ‘objectief en onpartijdig’, waarbij hij opmerkte dat de Chinese regering vrede had bevorderd sinds het conflict meer dan drie jaar geleden uitbrak. Hij zei dat China bereid was samen te werken met de internationale gemeenschap om een constructieve rol te spelen bij het oplossen van de crisis. Wang deed echter geen expliciete oproep om Europese landen – waaronder Oekraïne – te betrekken bij de onderhandelingen over een staakt-het-vuren.

Over de Zuid-Chinese Zee suggereerde Wang dat extraterritoriale landen achter de maritieme wrijvingen tussen de Filippijnen en Peking zaten. ‘Inbreuk en provocatie zullen een averechts effect hebben. Zij die als andermans schaakstukken fungeren zullen zeker worden opzijgeschoven’ zei hij. Wang stelde dat China zijn territoriale soevereiniteit kordaat zou beschermen, maar voegde eraan toe dat de situatie in de Zuid-Chinese Zee stabiel bleef dankzij de gezamenlijke inspanningen van China en de Associatie van Zuidoost-Aziatische Staten (Asean).
Palestina: tweestatenoplossing
Met betrekking tot het conflict in het Midden-Oosten verwierp Wang het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om Gaza over te nemen. Hij stelde dat Gaza toebehoort aan het Palestijnse volk en dat ‘het met geweld veranderen van de status ervan geen vrede zal brengen, maar nieuwe chaos’. Hij beloofde de steun van Beijing voor het vredesplan van Egypte en andere Arabische landen en zei dat China de tweestatenoplossing zou blijven steunen. ‘De kern van het Palestijns-Israëlische conflict ligt in het feit dat de tweestatenoplossing slechts half bereikt is, met de staat Israël die al lang gevestigd is en de staat Palestina nog steeds buiten bereik’ aldus Wang.
Op de vraag hoe China zijn banden met de Europese Unie (EU) ziet tegen de achtergrond van toenemende economische spanningen over elektrische voertuigen, verklaarde Wang te geloven dat de twee partijen de ‘capaciteit en wijsheid’ hebben om problemen op te lossen door middel van overleg. Hij zei dat China en de EU de strategische dialoog en het wederzijds vertrouwen moeten verdiepen. Peking gelooft dat Europa een betrouwbare partner voor China kan worden. China en het Europese blok vieren dit jaar de 50ste verjaardag van de totstandkoming van de wederzijdse banden.
In antwoord op een vraag over Taiwan herhaalde Wang eerdere verklaringen dat Taiwan nooit een land is geweest. ‘Dat was het niet in het verleden, en het zal dit nooit in de toekomst zijn,’ benadrukte hij. ‘Het streven naar onafhankelijkheid van Taiwan is gedoemd om averechts te werken. Taiwan gebruiken om China in toom te houden zal niets anders blijken dan een vergeefse poging. China zal de hereniging realiseren en dit is niet te stoppen’, besloot hij.
Bronnen: SCMP, China Daily